Kalender

mån
tis
ons
tors
fre
lör
sön
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
May 2016
 

On Facebook

Lediga platser

En ordförande, man eller kvinna, samt två personer till valberedning, män och/eller kvinnor.

 

Några av våra medlemmar med förtroendeuppdrag i vår bygdegårdsförening vill ha avlösning efter att i flera år ha stått till förfogande. Under ledning av vår sittande ordförande har föreningen tagit initiativ till och genomfört ett flertal större projekt. Exempelvis kan nämnas djupborrning för vatten samt möjlighet till internet uppkoppling på kajfastigheten, renovering av byastugan och kajfastigheten, restaurangverksamhet vid kajen sommartid etc.Dessutom kan nämnas de årligen återkommande Kajloppet, metartävling, stugsista m.m.

 

Vi söker en person, man eller kvinna, med kreativt tänkande och god organisationsförmåga och som som brinner för bygdehistoria. Om du passar in på beskrivningen och är intresserad kan du kanske bli vår nästa ordförande. Du som är intresserad kan kontakta Mats Forsman på tel nr 076-814 60 75 eller Daniel Eriksson på tel nr. 070-244 87 00 

Valberedningen har en viktig funktion som ser till att vi hittar rätt funktionärer. Här söker vi två personer som kan tänkas ingå i valberedningen. Här gäller samma kontaktperson som beträffande fråga om ordförande.

 

Föreningens historia i korthet

1984 bildades Kråken-Tjäruskär ideell förening med syfte att samla bygdens befolkning till aktiviteter som främjar byagemenskapen genom aktiviteter för unga och gamla.

2001 bildades Kråkens byaförening med likartade syften och med ett medlemsregister som till stor del upptog samma namn.

Vid en sammankomst 2004 enades man om att det var både onödigt och opraktiskt att driva två föreningar parallellt och med samma syfte. Alltså slogs de båda föreningarna samman och blev till den förening som drivs idag. 

 Copyright © 2014. All Rights Reserved.